Taigi nutinka keistas dalykas:

tie, kurie sutikdami Jėzų nenori keistis,

nusprendžia pakeisti Jėzų. 

                                                                            -Br. Ramūnas Mizgiris

 

Mes jau kalbėjome apie Kristaus žmogiškumą ir Jo dievybę. Tikiuosi, kad tai tau padėjo suprasti tų abiejų dalykų svarbą tavo gyvenimui- jeigu Kristus nebuvo pilnai Dievas ir pilnai žmogus, Jo atliktas darbas ant kryžiaus mūsų negelbsti. Tik dėl to, kad Jis savyje suvienijo žmogų su Dievu, mes, tikintieji, esame išgelbėti ir turime bendrystę su pačiu Dievu.

Bažnyčia, suprasdama šių tiesų svarbumą, stengėsi apsivalyti nuo bet kokių mokymų, kurie iškreipė tiesą.

 

Apolinarizmas

 

Viena iš erezijų yra Apolinarizmas. Šios erezijos pavadinimas kilo iš IV amžiuje gyvenusio Loadikėjos vyskupo Apolinaro vardo. Apolinaras tikėjo, kad Kristus buvo Dievas, tačiau ne pilnai žmogus. Apolinaras mokė, kad Kristus turėjo žmogišką kūną ir sielą, tačiau Jo žmogiška dvasia buvo pakeista dieviška dvasia.

Kodėl toks mokymas yra neteisingas? Bažnyčia suprato, jog ne tik mūsų kūnams reikia atpirkimo; mūsų visam „žmogui“ reikia atpirkimo, įskaitant sielą ir dvasią. Jeigu Kristus buvo ne pilnai žmogus, tuomet Jo išgelbėjimas mums būtų taip pat ne pilnas. Apolinaro mokymas buvo pasmerktas Konstantinopolio taryboje 381 metais.

 

Nestorianizmas

 

Kita erezija yra Nestorianizmas. Šis pavadinimas kilęs iš V amžiuje gyvenusio Konstantinopolio vyksupo Nestorijaus vardo. Nestorijus buvo kaltinamas mokymu, jog Kristus buvo pilnai žmogus ir pilnai Dievas, tačiau tos prigimtys niekaip negalėjo susijungti. Pasak jo, Kristaus pirgimtis yra lygiai padalinta tarp žmogiškos ir dieviškos prigimties, ir jos abi yra atskiros.

Kodėl toks mokymas yra neteisingas? Bažnyčia suprato, jog Kristaus prigimčių vienybės neigimas veda į tikėjimą, kad Kristus iš tikrųjų buvo du asmenys- žmogus, sergantis šizofrenija.

Ar prisimeni, mes kalbėjome apie Kristaus dvi pirgimtis ir išmokome išsireiškimą „hipostazinė sąjunga“? (Jei pamiršai, dar kartą paskaityk straipsnį „Jėzus Kristus: Du viename“) Nestorijaus mokymas prieštarauja tiesai, kad Kristaus dvi prigimtys yra amžinai ir neatskiriamai suvienytos vienoje hipostazėje- Jėzaus Kristaus asmenyje. Nestorianizmas buvo paskelbtas neteisingu Efezo taryboje 431 metais.

 

Monofizitizmas

 

Dar viena erezija yra Monofizitizmas. Ši erezija taip pat kartais dar vadinama Eutychianizmu, nes V amžiuje gyvenęs Konstantinopolio vienuolyno vadovas, Eutychijus, buvo vienas iš šios erezijos gynėjų. Pagal šį mokymą Kristus turėjo vieną prigimtį- dievišką-, „įdėtą“ į žmogišką kūną. Jo prigimtys taip susiliejo, kad nebeliko žmogiškos prigimties, nes ji susimaišė su jo dieviška prigimtimi.

Kodėl toks mokymas yra neteisingas? Bažnyčia suprato, jog pasak Monofitizitizmo Kristus nebuvo nei pilnai žmogus, nei pilnai Dievas. Jis buvo dar „kažkas“ kitas. Monofizitizmo mokymas buvo paskelbtas neteisingu Kalcedonijos taryboje 451 metais.

Aš pateikiau tik keletą erezijų, nors jų yra daugiau. Tikiuosi, kad dabar dar geriau supranti, kodėl mums reikia aiškiai ir tvirtai žinoti, kuo mes tikime. Kartais klaidingi mokymai mums yra pateikiami labai subtiliai ir atrodo kaip nedideli skirtumai, tačiau jie gali iš esmės pakeisti tiesą. Taigi tik žinodami tiesą, mes galėsime atpažinti tai, kas netikra.

 

Daugiau skaitykite

Sabatas- Dievo dovana mums

Sabatas- Dievo dovana mums

Man būtų įdomu išgirsti, kokia tavo patirtis švenčiant sabatą arba ką esi girdėjus apie sabatą. Biblijoje parašyta, kad Fariziejai sabatą pavertė našta žmonėms (Luko 6:1-11). Man atrodo, kad mūsų kultūroje mes išvis nevertiname sabato. Gaila, tačiau daugelį metų aš...

Kaip mums mylėti kitus žmones?

Kaip mums mylėti kitus žmones?

Yra posakis, kad įskaudintas žmogus, skaudina kitus. Aš manau, kad panašiai galima pasakyti apie mylimą žmogų. Mylimas žmogus, myli kitus. Laiške Efeziečiams apaštalas Paulius meldžiasi, kad tikintieji būtų įsišakniję ir įsitvirtinę Dievo meilėje. Man prieš akis iš...

Dievo savybės: Dieve, kuo mes panašūs?

Dievo savybės: Dieve, kuo mes panašūs?

  Praeitą kartą mes kalbėjome apie Dievo savybes, kurių mes neturime. Kad ir kaip stengtumemės, mes nesugebėtume būti daugiau nei vienoje vietoje, mes nuolat keičiamės ir mūsų egzistavimas nepriklauso nuo mūsų pačių. Tačiau Dievas yra visur, yra amžinas ir...

Trejybė: erezijos

Trejybė: erezijos

  Kai pradėjome kalbėti apie Trejybę, aš iš karto tau pasakiau, kad mes jos neišsiaiškinsime, nes tai padaryti mums yra neįmanoma. Aš trokštu, kad tu Trejybę priimtum kaip gerąją naujieną, o ne kaip problemą, nes tai yra pati svarbiausia Dievo savybė. Ar žinai,...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Pin It on Pinterest

Share This